Ana içeriğe atla

KADIN &ERKEK EŞİTSİZLİĞİ

   Bugün kafamı yoran belki birçoğunuzun önemsemediği eşitlik ve adalet konularından bahsetmek istiyorum.Öncelikle tanımlarını yaparak başlamak istiyorum. Eşitlik, iki şeyin her yönden denk olması demektir. Adalet ise, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir. Aşağıdaki resimde bunu daha iyi göreceğiz.                                                                              Aslında  bugün kadın-erkek eşitliğinin olmadığını,haklarımızın erkeklere oranla daha az           olduğu ve son olarak da ülkemizde çok olarak görülen kadın cinayetlerine ve kadına şiddet hakkında konuşmak istiyorum. Farkındayım söylemiş olduğum hiçbir konu tek bir yazıya sığacak kadar dar     kapsamlı konular değil en azından kısaca değinerek fikirlerimizin daha da kökleşmesini arzuluyorum.
     Sadece kadınlara sormuyorum bu soruyu erkeklere de soruyorum. Sizce kadınlara Türkiye'de hak edildikleri değer veriliyor mu, düşünmenizi istiyorum.Ya da erkekler gibi özgür davranabiliyorlar mı,erkekler gibi rahat hareket edebiliyorlar mı bana soracak olursanız cevabım HAYIR olur. Çünkü kadına ülkemizde hak ettiği değer verilmiyor. Hak ettiği değer verilseydi sizce bu kadar kadın cinayetleri olur muydu,kadınlar hor görülür müydü. Hor görülmek biraz kaba kalabilir ancak kadınlar topluma davet edilmiyor evet soyutlanmaya da çalışılmıyor ancak davet de edilmiyor. Ne bileyim kadınlar çalıştırılmak için gönüllendirilmiyor bile-birkaç sosyal kuruluş dışında bunu gerçekleştiren yok-tam tersine geriye dönüş var.Duyulması muhtemel birkaç cümle söyleyeceğim. ''Kadının işi evde oturup yemek yapmaktır,çocuklarına bakmaktır,kocasıyla ilgilenmektir ne işi var canım ortalıkta kocası zaten çalışıyor.''bunlar duyulması muhtemel birkaç cümleden biri.Niyeymiş canım kadın neden çalışmasın, kadın neden erkek gibi özgür olmasın, neden erkek gibi güçlü olmasın. Kadın isterse her işin altından da kalkar.Bazılarınız ne alakası var canım gayet eşitiz gayet özgürüz istediğimiz işte çalışıyoruz diyebilirsiniz ama hayır onlar sadece sizin gördükleriniz,ya da görmek istedikleriniz. Bir de görmedikleriniz,görmediğimiz tarafları var. Bunları söyleyen birçok insan üniversite mezunudur,eğitimlidir falan filan. Ama gözardı ettiğiniz başka şeyler de var. Bu ülkede okula gönderilmeyen,gönderilemeyen,erken yaşta evlendirilen,sırf okula gitmek istediği için öldürülen, ailesinden dayak yiyen çocuklarımız da var. Bir şeye daha dikkat çekmek isterim ki sizce neden okula gönderilemeyen,dayak yiyen,öldürülen çocuklarımızın hepsi kız çocuklarımız. Neden diye sorarım erkek ve kadın zaten eşittir diyenlere  makul bir cevabınız varsa buyurun söyleyin. Öyle bir cevap yok çünkü. Neden medeni-eşit-(!) yollarla başanmak isteyen kadın dövülüyor,bıçaklanıyor,öldürülüyor. Aynı şeyi adam yapsa kadın paşa paşa gider boşanır. Tamam hır gür çıkar ama ben şu ana kadar kocasını sırf boşanma davası açtı diye öldüreni görmedim.Ama adam yapsa namusunu temizlemek için yaptı, karısını sevdiği için yaptı,yuvası dağılmasın diye yaptı gibi cümleler kurarlar. Niye kadın kendi namusunu koruyamıyor mu, kadın da yuvası dağılmasın diye çaba harcamıyor mu hatta en çok emek veren, çaba harcayan kadındır. Fakat ne tezattır ki öldürülen yine KADIN dır yine KADIN dır. Son olarak sizi verilerle baş başa bırakıyorum..
      


TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU

KADINA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDET İSTATİSTİKLERİ
              
               Eşi veya birlikte olduğu kişi(ler)den fiziksel şiddet yaşamış kadınların yüzdesi
          
                                                               YAŞAMININ HERHANGİ BİR        SON 12 AYDA       EVLENMİŞ

                                                                    DÖNEMİNDE                                                     KADIN SAYISI        
                                                                                                
                                                  
   EĞİTİM       EĞİTİMİ YOK/İLKÖĞRETİM YOK  52.2                                    12.6                      2,741
   DURUMU    İLKÖĞRETİM BİRİNCİ KADEME  39.9                                   9.1                         5,237
                     İLKÖĞRETİM İKİNCİ KADEME    34.9                                   12.3                        872
                     LİSE VE ÜZERİ                           25.0                                   7.9                         1,948                     
                                                                       39.03                                    9.9                        10,798
    TÜRKİYE              


Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün 2009 yılında gerçekleştirdiği Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması ’nda; Türkiye’de 100 kadından 42’si eşinden veya birlikte olduğu kişiden fiziksel veya cinsel şiddet görüyor. Bu çok yüksek bir oran ve şiddete karşı yasal haklarımızı bilmenin önemini de ortaya koyuyor.Yani eğitimsizlikten dolayıdır. Eğitim alamaması da kadın-erkek eşitsizliğine dayanıyor.Anlayacağınız üzere hepsi birbirinin sonucu yani hepsi kelebek etkisi seyrinde devam ediyor.Eğer bu problemleri temelinden halletmezsek daha nice kadın ölümü haberini alacağız kim bilir. 
Bu blogdaki popüler yayınlar

Babasız Büyüyen Çocuklar

Aslında aptallık bendeydi be pikaçü. Ailemdeki erkeklerden bile hayır görmemişken bunu dışarıdaki başka bir erkekten beklemek benim aptallığım oldu açıkçası. Baba yönünden zaten eksilerdeyim, amca dayı dede desen hak getire... Karşımdaki erkeklerde hep bir baba figürü aradım durdum, uzun bir süredir arıyordum da ama artık vazgeçtim sayılır, neden biliyor musun benim artık bir babaya ihtiyacım yok da ondan. Babaya ihtiyaç duyduğum yaşlarda değilim artık ne yazık ki. Ben o yaşları çooktan geçtim bile. İhtiyacım varken yoktu yanımda hiçkimse annemden başka. Şimdi zaten hiç ihtiyacım yok. Ne bir babaya, ne de baba yerine koyacağım başka birine.

           Babasız büyüyen çocukların hele ki babasız büyüyen kız çocuklarının hep bir yanı eksiktir. O eksik yanları kim ne yaparsa yapsın bir türlü dolmaz. İlk aşkları babaları olmamıştır, süperkahramanları babaları değildir. Mesela benim süperkahramanım her zaman annem olmuştur. Hastayken de, üzgünken de , mutluyken de yanımda sağolsun annem …

Affetmek Ve Özgürlük

YapabiIdikIerimiz ya da yapamadıkIarımız, oIası ya da imkansız oIarak gördükIerimiz, çoğunIukIa gerçek kapasitemizin bir sonucu değiIdir. Daha çok kim oIduğumuz hakkındaki inançIarımızın yansımasıdır. (Anthony Robbins)

Hepinize merhabalar canlar.
Biliyorum yeni yazı paylaşmayalı çok uzun zaman oldu. Neden diye soracak olursanız verebileceğim hiçbir cevabım yok. Sanırım korktum. Neyden korktuğumu da bilmiyorum. Vaktimin darlığından falan da değil, gayet yaz tatilinde boştum sadece yazmaya üşendim kısacası yazmak istemedim. Eee haliyle bu kadar uzun zaman da olunca anlatacak bir sürü şeyim birikti. Yazmadığım süreç boyunca da şunu fark ettim ki  insan eğer bir şeyi gerçekten yapmak istiyorsa onu engelleyecek kendinden başka hiçbir şey yoktur. Nereden mi biliyorum, kendimden biliyorum canım benim. Okul zamanı o kadar dersin işin gücün arasında bile yazabiliyorken şu an herhangi bir işim olmamasına rağmen uzun zaman yazmadım. Bakın yazamadım demiyorum, YAZMAdım. Çünkü niye ben istemedim, eğ…